I když se to může zdát jednoduché, řadě z nás nedá výběr toho správného oleje spát. Chceme mít opečovávané vlasy a pokožku hlavy, které nic neschází. Proto ale musíme dbát na to, abychom si opravdu vybírali jen ty pro nás nejvhodnější produkty.

Každý vlasový typ má svoji porozitu. Tento termín definuje to, jak moc jsou kutikuly podél vlasů zvednuté. Porozitu dělíme na nízkou, střední a vysokou. Typy porozit se občas kombinují. Můžeme tak mít například kořínky s vyšší porozitou a vlasy se střední porozitou.

VLASY S NÍZKOU POROZITOU

Jsou jemné, rovné a lesklé. Dále jsou odolné na barvení a styling a velice pomalu schnou. Nelze je snadno hydratovat. Vlasy s nízkou porozitou jsou náchylné na poškození a proto se o ně musíme správně starat. Naneštěstí se nám ne vždy dostane pozitivního účinku. Proč? Protože kutikuly jsou zcela uzavřené a přesně vyrovnané. Pro tento typ porozity jsou optimální kosmetická másla a tuhé oleje. Například kokosový olej, lněný olej, slunečnicový olej a babassuový olej se pro tento typ vlasů skvěle hodí. Mezi másly zase můžeme najít máslo shea a mangové máslo.

VLASY SE STŘEDNÍ POROZITOU

Jedná se o zlatý střed mezi dvěma extrémy. Vlasy mohou být rovné či kudrnaté. Snadno se na ně aplikuje styling, ale jsou také náchylné, co se atmosférických vlivů týče. Skvěle absorbují vlhkost a snadno se nabíjejí statickou elektřinou. Na rozdíl od ostatních porozitou jsou vcelku odolné na poškození. Pro péči o tyto vlasy používejte mononenasycené oleje, jako arganový olej, švestkový olej, olivový olej, mandlový olej, mučenkový olej a avokádový olej..

VLASY S VYSOKOU POROZITOU

Tento typ vlasů je poškozený, suchý a nevzhledný. Často podstupuje stylingové procedury a je velice slabý. Pokud toto popisuje stav vašich vlasů, máte pravděpodobně vlasy s vysokou porozitou. Výsledkem tohoto stavu je to, že se do vlasů společně s živinami snadno dostávají i škodlivé látky. Pro péči o tento typ vlasů se doporučuje lněný, růžový, bavlněný, hroznový a žitný olej.

NEZAPOMEŇTE: Žádný olej vám nepřinese slibovaný účinek po prvním použití. Ano, vlasy budou krásnější od první aplikace, ale na konečné výsledky si budete muset počkat. Buďte si tedy vědomi toho, že budete muset být trpěliví. Možná jste si vybrali špatný olej pro vaši vlasovou porozitu, či jste si ji jen špatně určili. Naštěstí existuje spousta jednoduchých triků, které vám pomohou.

Jak si identifikovat vlasovou porozitu? Stačí použít jednoduchý test

Testy se mezi vlasovými maniaky staly trendy. Proč také ne, dávají nám možnost rychle a efektivně určit, na čem jsme. Díky nim si budete moci vybrat optimální vlasové prostředky, jejichž účinky vás zkrátka ohromí. Nezapomeňte vlasové oleje vždy nejprve otestovat. Dále se mohou skvěle hodit jakožto přísady do šampónů a kondicionérů. Mezi testy se řadí: vodní test, dotykový test, test pozorováním, test s moukou a test s kokosovým olejem.

1. Vodní test

Položte několik vlasů na hladinu talíře s vodou. Vlasy musejí být suché a čisté a v žádném případě nemohou být potřísněné kosmetikou. Dávejte si pozor na to, co se jim stane. Potopily se vlasy do 2-3 minut? To znamená, že máte vlasy s vysokou porozitou. Vodu nasály velice rychle, čímž se i velice rychle potopily. Co dělat v případě, že vlasy pořád plavou? Pravděpodobně nic, protože máte vlasy s nízkou porozitou. Pokud se vlasy potopí až po delší době, máte vlasy se střední porozitou.

2. Test dotykem

Pořádně si projeďte prsty po vlasech. Co cítíte? Jsou vlasy tvrdé, neforemné či hrubé? Pak máte vlasy s vysokou porozitou. Pokud jsou vlasy jemné a hebké, máte vlasy s nízkou porozitou. Pokud máte dystrofické vlasy, budou vypadat jinak, než obvykle.

3. Test sledováním

Pravděpodobně ta nejjednodušší metoda. Stačí vaše vlasy pozorovat. Zkontrolujte, jak vypadají po mytí, po sušení, za deště, za horkých letních dnů a za různých povětrnostních podmínek. Pokud jsou vaše vlasy většinou hrubé a neforemné, máte vlasy s vysokou porozitou.

4. Test s moukou

Pro tento test nemusíte mít žádné kuchařské schopnosti. Stačí si na vlasy nanést trochu mouky. Pokud budou vlasy bílé, máte vlasy s vysokou porozitou. Pokud je to naopak a mouku ve vlasech nemáte, máte vlasy s nízkou porozitou. Nezapomeňte si před aplikací pořádně umýt hlavu.

5. Kokosový test

Aplikujte si na vlasy kokosový olej. Po cca hodině si vlasy umyjte jemným šamponem. Nefénujte je, nechte je oschnout na vzduchu. Pokud jsou vlasy jemné a lesklé, máte vlasy s nízkou porozitou. Pokud jsou matné, máte vlasy s vysokou porozitou.

A teď něco pro nás líné. Návštěva trichologa

Pokud se na žádný ze zmíněných testů necítíte, můžete si domluvit schůzku s trichologem. Jedná se o lékaře, který vám může nabídnout profesionální analýzu a péči. Trichilog se vám na vlasy podívá pod mikroskopem a určí jejich délku, hustotu a stav. Pokud vám váš lékař řekne, že vaše pokožka hlavy není v té nejlepší kondici, předepíše vám také přípravky, které vám s vašim stavem pomohou a doporučí určité produkty. Nechali jste si někdy své vlasy prohlédnout pod mikroskopem? Pokud ne, máte jedinečnou šanci vyzkoušet si to!